Milna

Bobovisce_122
Milna se nachází v západním pobřeží ostrova Brače. Jedná se o přírodní přístav na ostrově Brači, v němž kotvilo již císařské loďstvo v době budování Diokleciánova paláce ve Splitu.

V průběhu napoleonských válek měla v Milně svůj opěrný bod ruská flotila. Milna byla založena v 16. stol. a žije zde cca 850 obyvatel. První zde vzniká tvrz rodiny Cerinić, která vybudovala kostelík sv. Marie a okolo tvrze se začalo městečko rozrůstat. Milně dominují reprezentativní dvoupatrové domy milnařských loďařů a kapitánů z 18. a 19. stol. Jejich plachetnice pluli po celém středomoří i po dalekých oceánech. Je zde jediná marina na ostrově.

Zdejší farní kostel „Zvěstování Panny Marie“ z roku 1783 má monumentální barokní fasádu a štukaturu z raného 19. století, avšak provedenou v pozdně barokním stylu. Pozdně barokní jsou i malby na oltáři; jejich autorem je Sebastian Ricci. Kromě soch Sv. Josefa a Sv. Jeronýma zde najdeme rovněž hrobku Stjepana Tomase, vyzdobenou jeho secesními folklorními motivy. U zátoky Osibova leží ruiny gotického kostelíka.

Křišťálově čisté moře, zdravé domácí jídlo, ideální podmínky k potápění, plachtění a rybolov jsou základním důvodem pro příjezd do tohoto překrásného středomořského městečka. Krásy blízkého přístavu Bobovišća, vesnice Ložišća a Podhume, okolní pláže a skryté zátoky ve stínu borovic jsou dodatečnou zárukou nezapomenutelné dovolené daleko od hluku a stresu moderního života.

Bobovisce_122

Bobovisce_121

ZŠvžr Uvaly Boboviöśe

Bobovisce_125

Bobovisce_124