Postira

Bobovisce_122
Postira, kdysi malé rybářské městečko, je dnes oblíbeným turistickým střediskem, vzdáleným asi 10 km od Supetaru. První zmínky o Postiře jsou z roku 1347 (tehdy ještě pod jménem Postirna).

V Postiře se narodil známý chorvatský básník Vladimir Nazor (1876 – 1949). Dále se zde narodili např. sochař Pavao Gospodnetić, sochař Nikola Lazanić nebo básník Ivan Ivanišević. Dominantou městečka je župní kostel sv. Jana Křtitele, který byl vystavěn v polovině 16. stol. v barokním stylu s masivní apsidou se střílnami a přestavěn byl roku 1873. Nedávno byly kousek pod úrovní jeho podlahy (pod oltářem, křtitelnicí a dvěma cisternami) nalezeny zdi raně křesťanského kostela s hrobnicí ve tvaru kříže.

Turisticky je Postira vhodným místem především pro rodinné a klidné dovolené. Jsou zde kamínkové pláže i písčitá pláž. Skalnatý přístup do moře na ostatních místech pobřeží zaručuje, že každý turista zde najde „své“ klidné místečko pro vychutnání si klidu a krásy zdejší přírody, obklopený borovicemi s jejich typickou vůní.

Z Postiry je možné se vypravit na výlety do dalších městeček nebo po jiných zajímavostech nebo pamětihodnostech ostrova. Krásné jsou také výlety lodí na pobřeží nebo na okolní ostrovy Střední Dalmácie.

Bobovisce_122

Bobovisce_121

ZŠvžr Uvaly Boboviöśe

Bobovisce_125

Bobovisce_124