Pučišća

Bobovisce_122
Pučišća je jedno z největších městeček na Brači. Leží na severním pobřeží ostrova Brače a žije zde okolo 2000 obyvatel. Jméno Pučišća vzniklo z lat. puteus – studna, což označovalo prameny s poloslanou, brakickou vodou k napájení dobytka. Hluboká zátoka, ve které se nacházejí Pučišća je rozeklaná na dvě menší: Pučiški dolac a Stipanska luka.

Městečko je proslulé díky zdejší kamenické tradici. Kámen z nedalekých kamenolomů je známý po celém světě. Místní kámen byl použit například na stavbu Bílého domu ve Washingtonu nebo Parlamentu ve Vídni a v Budapešti. Během celé historie byl kámen nejdůležitějším zdrojem příjmů města. Známý sochař Andrija Aleši koupil roku 1455 kamenolom a z pučiškého kamene vytvořil svá nejvýznamnější díla. Kontinuitu kamenické tradice dnes zajišťuje výborně organizovaná kamenická škola.

Na místním hřbitově můžete navštívit křesťanský kostel sv. Stjepana se křtitelnicí. Kostel se v pozdním 11. stol. dočkal značné přestavby, když vedle něj benediktini vybudovali klášter. Na hřbitově vedle kostela se nachází i hrob významného dalmatského sochaře, Vale Michielija. V župním kostele (z roku 1576) se nachází dřevěný reliéf se znázorněným patronem města sv. Jerolimem, obraz sv. Roka (Tizianova učedníka Sante Perande), a v župním úřadě je uschována vyhlášená Povaljska listina. Nad Pučišćí, na Bračuti, se nachází románsko – gotický kostelík sv. Jurja s krásným renesančním kamenným reliéfem sv. Jurija.

V Pučišći si můžete užívat koupání v křišťálově čistém moři v překrásné zátoce. Pochutnáte si na známých bračských specialitách – bračském jehněčím mase, domácím víně a výborném olivovém oleji. Městečko je ideálním místem pro dovolenou daleko od městské vřavy v překrásné přírodě a četných plážích v okolí. Pokud jste milovník aktivního odpočinku, jsou zde ideální podmínky pro cyklistiku, windsurfing, paragliding, lyžování na moři a potápění.

Bobovisce_122

Bobovisce_121

ZŠvžr Uvaly Boboviöśe

Bobovisce_125

Bobovisce_124