Sumartin

Bobovisce_122
Sumartin (Svatý Martin) je malebné městečko s cca 600 obyvatel nacházející se v jedné ze zátok na jihovýchodní straně ostrova Brače. Přístav Sumartin (původně se nazýval Vrhbrač) na jihovýchodním mysu Brače založili utečenci před Turky z Makarského přímoří, kteří zde roku 1646 přistáli. V již definovaných pozemkových vztazích na ostrově byli nuceni věnovat se rybaření, námořnictví a stavbě lodí.

Základy františkánského kláštera postavil roku 1747 znamenitý dalmatský básník Andrija Kačić-Miošić na místě kde se nacházel středověký kostel sv. Martina, podle kterého Sumartin dostal jméno.
Dnes Sumartin, díky svému trajektovému přístavu, představuje vedle Supetaru a Bolu bránu ostrova Brače. Základem hospodářství je zemědělství, pěstování vinné révy, oliv, rybářství a turizmus. Trajektový přístav a spojení s Makarskou (5 krát denně v turistické sezoně), turistické jachty a lokální kočarice (rybářské lodě) i návštěva pěkně upraveného klášterního muzea, působí dojmem živého turistického místa.

Krásné pláže a křišťálově čisté moře jsou neodolatelným lákadlem pro všechny návštěvníky, a překrásná příroda, bohatá gastronomická nabídka a ochota domácích je zárukou nezapomenutelné dovolené. Turisté mají možnost zábavy v blízkém Bolu. V bezprostřední blízkosti Sumartinu se nachází i několik klidných skrytých zátok (Rasotica, Zukovik, Radovnja, Studena, Zvirje a Spilice) s písčitými a oblázkovými plážemi.

Bobovisce_122

Bobovisce_121

ZŠvžr Uvaly Boboviöśe

Bobovisce_125

Bobovisce_124