Sutivan

Bobovisce_122
Sutivan je malá ostrovní obec nacházející se na severozápadním břehu Brače, přímo naproti Splitu. Od Splitu je vzdálen 13 kilometrů a udržuje s ním nepřetržité spojení již od jeho vzniku.

Zatímco římský císař Dioklecián budoval palác ve Splitu, jeden z jeho hodnostářů stavěl svůj v Sutivanu pod dnešními Kavanjinovy dvory. Sledováním těchto historických stop se může mluvit o 1700 letech života v Sutivanu – jméno, které místo dostalo podle sv. Jana Křtitele.

Dnes je Sutivan malé klidné místo se středomořskou atmosférou, s krásnými zalesněnými plážemi a promenádou, která se táhne od Lučice do zátoky Likve, Prbuje, Stinive, Stipanske, Male Tihe a Vičje luke. Ve zmíněných zátokách se nacházejí překrásná koupaliště, kde každý návštěvník může nalézt klid a nádherné přírodní okolí s pravou středomořskou atmosférou.
Obyvatelé Sutivanu jsou historicky svázáni se zemědělstvím, rybářstvím a námořnictvím. Zemědělství je i dnes rozvinuté díky úrodným polím a pilnému obyvatelstvu. Sutivan je obklopen prastarými olivovými háji a krásnými vinohrady, ke kterým se přichází upravenými polními cestami, které jsou zároveň i pěšími a cyklistickými stezkami velmi vhodnými pro sport a odpočinek.

Dnes se Sutivan rozvinul v moderní turistické místo orientované na rodinný, sportovní a rekreativní turizmus. Více než 2000 kvalitních lůžek v soukromých domech a vilách je připraveno přijmout všechny ty, kteří chtějí navštívit toto překrásné středomořské místo. Díky příjemnému podnebí a rozmanité nabídce mohou hosté v Sutivanu pobývat během celého roku. Každý rok v červenci se v Sutivanu koná světově známý Festival extremních sportů, ‚Vanka regule‘, fotbalové turnaje a turnaje v koulení. Zvláště je třeba zdůraznit Park přírody Sutivan, mimořádné výletní místo a místo zvláště vhodné pro dovolenou a zábavu mladých i těch starších. Ve své nabídce má Park přírody Sutivan i obchůzku zoologické zahrady, hřiště pro rekreaci (koulení, košíková, malá kopaná, plážový volejbal apod.) i odpočinek u fontány vedle restaurace s nabídkou výborných jídel na grilu.

Bobovisce_122

Bobovisce_121

ZŠvžr Uvaly Boboviöśe

Bobovisce_125

Bobovisce_124