Toulky na Brači

Bobovisce_122

Bol a pláž
Město a přístav (1 500 obyvatel), velmi oblíbené rušné letovisko s množstvím památek na jižním pobřeží ostrova Brače pod svahy – Vidovy gory (778 m.n.m.). Poblíž městečka se nachází nejznámější a nejkrásnější pláž na Jadranu „Zlatni Rat“ (Zlatý Mys), která je po celé délce lemována borovým hájem. Zajímavostí je, že jedna strana výběžku je závětrná a druhá návětrná, což znamená, že jedna strana je chráněna před větrem a vítr tak může i během dne měnit tvar i velikost poloostrůvku. Na pláž „Zlatni Rat“ navazuje směrem na západ naturistická pláž Paklina. Poblíž pláže je možnost sportovního (windsurfing, lety na rogalu, potápění, tenis, plážový volejbal, kuželky apod.) i společenského vyžití (diskotéky, taneční terasy apod.)

Skalní klášter „Blaca“
Kulturně historická památka mimořádné hodnoty. Nachází se v nadmořské výšce 250 metrů. V 16. století přišli do této pusté krajiny hlaholští mniši z pevniny, kteří sem prchli před Turky. V nádherných stylově zařízených kamenných klášterních síních je nyní rozsáhlá bohatá knihovna s cennými starými astronomickými tisky; dále je tu archiv, malá tiskárna a muzeum hodin a starých zbraní. K nejobdivovanějším částem kláštera patří hvězdárna s obrovským teleskopem. Nechybí tu ani vzácné obrazy ze 17. století. Nejvhodnějším místem pro začátek pěší trasy ke klášteru je odbočka ze silnice Nerežišća – Vidova gora jihovýchodně od Supetaru, která je označena ukazatelem.

Dračí jeskyně u Bolu
Dračí jeskyně („Drakonjina“ nebo též „Zmajeva spilja“) se nachází v ostrovním vnitrozemí ve svahu nad mořem nad zátokou Murvica, 6 km západně od Bolu. Z Murvice se k ní dá vystoupit upravenou pěší stezkou přibližně za 45 min. Cesta vede kolem zříceniny poustevnického kláštera Stipančič. Celý vchod do 20 m jeskyně, včetně dračí plastiky, je uzavřen pevnou kovovou mříží, takže bez průvodce se nelze dovnitř dostat.

Jadrankamen – Pučišća
Městečko Pučišća je známé díky zdejší kamenické tradici. Kámen z nedalekých kamenolomů je známý po celém světě.
Místní kámen byl použit například na stavbu Bílého domu ve Washingtonu nebo Parlamentu ve Vídni a v Budapešti. Prohlédnout si můžete dílny v místní kamenické škole a určitě stojí za prohlídku i samotné městečko Pučišča.

Muzeum ostrova Brač ve Škripu
Vesnice Škrip je stará 3000 let. Jedná se o nejstarší osídlené místo na ostrově Brač. Starochorvatský Kostel sv. Ducha (Sveti Duh) z 9. – 10. stol. je nejvýznamnější starochorvatskou stavbou na ostrově. V r. 1995 byl restaurován.
V době benátsko-tureckých válek byla nad římským mauzoleem na starých ilyrských hradbách postavena tzv. Radojkovičova věž – mohutná obranná stavba, dodnes dobře zachovaná, v níž je dnes Bračské muzeum (Brački muzej). U Radojkovičovy věže se nachází největší antický hřbitov na ostrově a těsně vedle je římská piscina (nádrž na vodu).

Přírodní park „Sutivan“
Příjemné výletní místo hlavně pro rodiny s dětmi. Park se rozprostírá na ploše 18.000 m2 a je obklopen lesy a olivovými háji. Částí parku s množstvím místní zeleně (stromů, květin a voňavých bylin) je také zahrada se zvířaty, kde můžete pozorovat osly, muflony, divoká prasata, srnky, pávy, pštrosy, kachny, husy a dalších zvířata.
V malém jezírku se prohánějí barevné rybky a pro děti jsou připravené prolézačky a houpačky. Po procházce parkem se můžete občerstvit v příjemné venkovní restauraci.

Vidova gora
Nejvyšší hora ze všech dalmatských ostrovů (778 m.n.m.), z níž je nádherný výhled na pláž „Zlatni Rat“ a především na sousední ostrovy Hvar, Korčulu a Vis.
Když se vydaří počasí, lze z Vidovy Gory dohlédnout až na výběžky Italských Alp!

Supetar
Správní středisko ostrova Brač (2 570 obyv.). Je to trajektový přístav (spojení se Splitem), kterým prochází většina osobní přepravy na celý ostrov. Architektonicky zajímavé městečko se může pochlubit mnoha pamětihodnostmi – např. starokřesťanskými sarkofágy u hřbitovního kostelíka. V Supetaru jsou krásné pláže s pozvolným vstupem do moře a s borovými háji, nabízející velmi dobré podmínky pro vodní sporty. Pro společenské vyžití jsou zde diskokluby nebo diskoterasy.

Split
Největší město na chorvatském pobřeží a hlavní hospodářské, kulturní a dopravní středisko Dalmácie s 200 000 obyvateli.
Ve Splitu je mezinárodní letiště a vlakové i autobusové nádraží. Split je mimořádně bohatý na kulturní památky – jeho Diokleciánův palác byl zapsán v roce 1979 do listiny kulturního dědictví organizace UNESCO. Pokud si budete chtít udělat výlet mimo ostrov Brač, určitě do města Split zajeďte.

Fish-piknik
Výlety lodí z ostrova na pevninu. Pořádáme několik typů výletů z nichž nejoblíbenější je plavba do městečka Omiš (prohlídka města) s možností prodloužení plavby na loďkách po řece Cetině, která protéká kaňonem v pohoří Mosor a vlévá se do Jadranu právě v městečku Omiš.
Výlet je klientům nabízen včetně oběda, kdy se přímo na lodi podávají čerstvé mořské ryby, salát a nápoje.

Bobovisce_122

ZŠvžr Uvaly Boboviöśe

ZŠvžr Uvaly Boboviöśe

ZŠvžr Uvaly Boboviöśe

ZŠvžr Uvaly Boboviöśe

ZŠvžr Uvaly Boboviöśe

ZŠvžr Uvaly Boboviöśe

ZŠvžr Uvaly Boboviöśe

Bobovisce_121Bobovisce_125